2023-12-12

250-osioms Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo metinėms skirta tarptautinė mokslinė konferencija

2023 m. gruodžio 7–8 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai vyko XXII tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: pilietis, šeima, edukacija“, skirta 250-osioms Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo metinėms.Šios konferencijos dėmesio centre buvo XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės istorija, tautos ir piliečio sąvokų turinys ir jo kismas; socialiniai ryšiai ir santykiai šeimoje, vaikų ugdymo modeliai ir jų kaita; švietimo sistemos reformavimas (idėjos, programos, kūrėjai); pilietiškumo ugdymas; Tautinės edukacinės komisijos veikla ir reikšmė; Vilniaus universiteto – Vyriausiosios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės mokyklos ir kitų LDK švietimo institucijų veikla (mokslininkai, pedagogai ir jų darbai); edukacinė literatūra (vadovėliai, jų rengėjai, leidėjai, sklaida) ir kiti klausimai.

Tarp keliasdešimties XVIII a. tyrinėtojų iš Lietuvos ir Lenkijos šioje konferencijoje dalyvavo archyvo Informacijos ir sklaidos skyriaus vyriausioji specialistė dr. Violeta Pansevič, kurį skaitė pranešimą „Vilniaus miestiečių požiūris į vaikų edukaciją XVIII amžiuje“. Remdamasi archyviniais dokumentais, t. y. miestiečių testamentais, spausdintais pamokslais, katekizmais ir Tautinei edukacinei komisijai privačių asmenų teiktais pasiūlymais, periodine spauda V. Pansevič pristatė Vilniaus miestiečių požiūrį į savo atžalų ugdymą iki Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo ir po 1773 metų.

„Pagimdyti vaikus ir palikti juos be tinkamos edukacijos yra tas pats, kas paversti juos piktadariais“ – tai citata iš V. Pansevič pranešimo (Juozapas Legavičius, „Santuokinis gyvenimas arba laimingo santuokinio gyvenimo taisyklės“, 1787 m. Vilniuje išleistas leidinys).

2.jpg