Įvertintas Lietuvos archyvarų darbas
Gruodžio 8 d. Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Sauliaus Sondeckio salėje vyko Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės organizuojamas renginys, skirtas Žmogaus teisių dienai paminėti. Renginio metu buvo apdovanoti iš visos Lietuvos atvykę tautinių mažumų srityje dirbantys žmonės (daugiau informacijos TMDE svetainėje).
Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad šiame renginyje buvo pastebėtas bei įvertintas ir Lietuvos archyvarų darbas. Tarptautinės dokumentų parodos „Lietuvos totoriai archyvų dokumentuose“ kuratorė – Lietuvos valstybės istorijos archyvo Informacijos ir sklaidos skyriaus vedėja Neringa Češkevičiūtė gavo TMDE padėką už parengtą parodą, prie kurios rengimo prisidėjo ir kiti kolegos.
Nuo Gedimino laikų Lietuvoje draugiškai sugyveno, kūrė, Lietuvą gynė ir pasaulyje garsino įvairių tautybių ir religijų piliečiai. Jie buvo neatsiejama valstybės ir visuomenės dalis. Šį faktą neginčijamai liudija Lietuvos valstybės istorijos archyve bei kituose Lietuvos valstybės archyvuose saugomi dokumentai.
Kiekvienais metais mes, archyvarai, pavieniui ar suvieniję jėgas rengėme dokumentų parodas apie žydus, totorius, karaimus, jėzuitus, bazilijonus ir t. t.
2021 metus Lietuvos Respublikos Seimui paskelbus Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais Lietuvos valstybės istorijos archyvas, bendradarbiaudamas su Lietuvos centriniu valstybės archyvu ir Lietuvos ypatinguoju archyvu, parengė virtualią (dėl karantino apribojimų) parodą „Lietuvos totoriai archyvų dokumentuose“. Paroda susilaukė didelio populiarumo visame pasaulyje ir yra viena lankomiausių mūsų parodų iki šiol. Tad virtualios parodos pagrindu parengėme kilnojamąją parodą lietuvių, lenkų, rusų bei rumunų kalbomis ir išlydėjome į istorines Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemes.
2021 metais paroda „Lietuvos totoriai archyvų dokumentuose“ buvo eksponuojama Krušinianų miestelyje (Lenkija, Palenkės vaivadija), kur totoriai gyvena iki šių dienų, pristato save LDK totoriais ir kur nuo 2007 metų organizuojamas tradicinis totorių kultūros ir papročių festivalis „Sabantuj“.
Moldovoje paroda buvo eksponuojama Nacionaliniame Moldovos istorijos muziejuje Kišiniove, Sorokos istorijos ir etnografijos muziejuje ir Gagaūzijos sostinėje Komrate, kur vyko dar ir įdomus susitikimas su vietos istorikais. Ten iki šių dienų sutelktai gyvena totorių bendruomenė.
2021 metų pabaigoje paroda pasiekė Tatarstano sostinę Kazanę (Rusija).
Labai džiaugėmės, kad 2022 m. paroda tęsė savo kelionę ir buvo eksponuojama jau ketvirtoje šalyje – Rumunijoje. Ji buvo pristatyta Konstancos istorijos ir archeologijos muziejuje bei Nacionaliniame Rumunijos valstiečių muziejuje Bukarešte. Paroda sulaukė didelio visuomenės ir įvairių Rumunijos žiniasklaidos priemonių dėmesio. Atidarydama parodas Lietuvos Respublikos ambasadorė Violeta Motulaitė pabrėžė, kad totoriai per amžius gynė Lietuvos valstybę, o šiuo sunkiu laikotarpiu, kuomet Rusijos Federacijos kariai žudo nekaltus Ukrainos žmones, visos tautos, „nepaisant priklausymo skirtingoms kultūrinėms, religinėms ar etninėms bendruomenėms, vienijami solidarumo ir žmogiškumo, atvėrė savo širdis ir namus ukrainiečių pabėgėliams bei likusiems ginti tėvynės“.
Informaciją apie svečiose šalyse vykusias parodas galima rasti LVIA Facebook paskyroje bei Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos, Lietuvos ambasadų Lenkijoje, Moldovoje, Rusijoje bei Rumunijoje svetainėse ir Facebook paskyrose. Esame dėkingi ambasadų darbuotojams už pagalbą.
Kilnojamoji paroda „Lietuvos totoriai archyvų dokumentuose“ (lietuvių kalba) buvo eksponuojama ir įvairiose Lietuvos institucijose.
Su virtualia paroda „Lietuvos totoriai archyvų dokumentuose“ maloniai kviečiame susipažinti Lietuvos valstybės archyvų virtualių parodų svetainėje.
Fotografijos paimtos iš Tautinių mažumų departamento internetinės svetainės